STANOWISKO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY

Z 8 MARCA 2010 R. W SPRAWIE LICZENIA DNI ROBOCZYCH

NA POSZUKIWANIE PRACY (GPP-517-4560-17-1/10/PE/RP)

 

 

 

Zgodnie z art. 37 k.p. w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w wymiarze dwóch dni roboczych - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia, oraz trzech dni roboczych - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 k.p.

 

Przez dni robocze należy rozumieć wszystkie dni, które nie są niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy (art. 1519 § 1 k.p.). Należy mieć jednak na uwadze, że zwolnienie od pracy może być udzielone jedynie na dni, które są dla pracownika dniami pracy. Dlatego spośród wszystkich dni roboczych należy wyłączyć ponadto dni, w które pracownik nie świadczy pracy zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy. Przyznanie pracownikowi dnia wolnego na poszukiwanie pracy w dniu dla niego wolnym od świadczenia pracy mijałoby się z celem wprowadzenia omawianego uprawnienia. 

 

Jeżeli sobota nie wypada w święto ustawowo uznane za dzień wolny od pracy oraz nie jest ona dniem wolnym dla pracownika wynikającym z jego rozkładu czasu pracy, to brakuje przeciwwskazań, aby zgodnie z wolą pracownika udzielić mu w tym dniu zwolnienia na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 

 

STANOWISKO DEPARTAMENTU PRAWA PRACY MINISTERSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Z 11 MARCA 2010 R. W SPRAWIE WYMIARU ZWOLNIENIA NA POSZUKIWANIE PRACY

 

Zgodnie z art. 37 kodeksu pracy zwolnienie na poszukiwanie pracy jest udzielane na wniosek pracownika. Zatem to on określa dzień, w którym wnosi o zwolnienie od pracy w celu poszukiwania pracy.

 

W sprawie interpretacji pojęcia „dni roboczych”, występującego w art. 331 oraz art. 34 pkt 1 kodeksu pracy, MPiPS uważa, że ponieważ przepisy kodeksu pracy nie zawierają definicji tego pojęcia, to przy rozpatrywaniu tej kwestii należy mieć na uwadze art. 1519 § 1 k.p. Określa on pojęcie dni wolnych od pracy.

 

Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy (ustawa z 18 stycznia 1951 r., Dz.U. nr 4, poz. 28 ze zm.).

 

Oznacza to, że trzydniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę upłynie w sobotę, mimo że jest to w konkretnym przypadku dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Nie jest to bowiem dzień ustawowo wolny od pracy, o którym mowa w art. 1519 § 1 k.p.